Standardy opisów produktów – za i przeciw

9 października 2023by Marcin Duma0
https://allwins.org/wp-content/uploads/2020/10/standaryzacja.jpg

 Czym jest standard opisów?

Standaryzacja to uspójnienie, wyrównanie, dopasowanie, które zawsze ma na celu stworzenie ujednoliconej formy, którą będą stosowały podmioty, systemy, społeczności na większym obszarze, a nawet na całej ziemi. Jednym z podstawowych standardów jest układ SI jednostek, który określa że wagę wyrażamy w gramach, długości w metrach, czas w sekundach itd. Choć nie cały świat korzysta z tego samego standardu miar, to jednak duża jego część operując w tych samych jednostka ma znacznie większą łatwość w komunikowaniu się.

Dokładnie tak samo to wygląda w przypadku standardów z obszaru biznesu, np. standaryzacja kodów produktowych do kodu EAN, a następnie przeniesie ich na kod kreskowy pozwoliła na wprowadzenie na całym świecie ujednoliconego systemu identyfikacji produktów, a następnie na system skanerów np. na stoiskach kasowych czy w magazynach logistycznych.

Standard to ułatwienie, to uspójnienie wybranego obszaru a w konsekwencji możliwość połączenia różnych światów w jeden ustandaryzowany.

W obszarze baz produktowych spotkać można kilka różnych standardów, które są tworzone nawet od kilkudziesięciu lat. Jednak dzisiaj skupimy się na standardach opisów produktów, jakie są ich zalety i wady. Kiedy je stosować, a kiedy z nich zrezygnować.

Dlaczego stosować standardy opisów?

Postawmy się w sytuacji dość naturalnej w roku 2020, jesteśmy właścicielem lokalnej hurtowni elektrotechnicznej, który widzi zmieniający się świat za oknem i postanowił uruchomić swoją platformę internetową do pozyskiwania i obsługi Klientów w obszarze online. Jednym z pierwszych zadań dla pracowników, będzie zbudowanie bazy produktów kilkudziesięciu tysięcy produktów. Sama ilość produktów już pokazuje skalę zadania jakie jest do wykonania.

Jednak przed rozpoczęciem prac należy zastanowić się jak podzielić to wielkie zadanie na łatwiejsze do realizacji mniejsze? Wszystkie produkty wrzucić do jednego „worka” czy może zgrupować patrząc na produkty od strony: koloru, wymiaru, ceny, dostępności, nazwy produktu, itp. ? Czy może jednak podzielić je na inne grupy, jeżeli tak to jakie? Na jakiej podstawie przypisywać produkty do tych grup, ile ma tych grup być, jak nimi zarządzać, jak modyfikować, itd.? Jeszcze nie zaczęliśmy budować bazy, a już przed nami stoi wielka kłoda o nazwie „podział / grupowanie”. Oczywiście nie jest to zadanie niewykonalne, ale nie jest to też zadanie proste i przyjemne. Zbudowanie od podstaw drzewa podziału kilkudziesięciu tysięcy produktów  to na pewno zadanie na wiele tygodni i konsultacji, a i ten poświęcony czas nie gwarantuje, że przy kolejnej setce produktów nie stwierdzimy „zróbmy to jednak inaczej”.

Jeżeli uda nam się przejść przez grupowanie produktów, na drodze pojawi się jeszcze większa kłoda, a może wręcz mur. Tym razem na jednej z cegieł będzie wyryty napis „atrybuty”. Mamy grupy produktów, to teraz należy się zastanowić jakie produkty w danej grupie powinny być opisane, jakimi i iloma atrybutami. Jakie informacje dla „czytelnika” opisów będą istotne, a na jakie nie zwróci żadnej uwagi? Czy wprowadzać wartości jako tekst czy może ograniczyć pole wyboru do kilku możliwości? Zakładając, że średnio wyznaczymy 15-20 atrybutów na grupę przy ok. 100 grupach, daje nam do przygotowanie zestawienia ponad 1500-200 atrybutów. Jest co robić i o czym myśleć. To też da się zrobić, ale po co skoro wiele organizacji, podmiotów już wcześniej zmierzyło się z tym problemem i poświęciło nad „doktoryzacją”, o dachowych uchwytach przewodów odgromowych, setki godzin. To nie ma co wymyślać „koła od nowa”, tylko skorzystać z ich doświadczenia  lat pracy i przenieść ich praktyki do naszego biznesu?

Standard opisów ETIM

Jednym z takich standardów jest ETIM, które swoim zasięgiem obejmuje branże: instalacyjne, elektronarzędzia, stoczniową, Hepac i budowlaną. ETIM wskazuje użytkownikom jak w poszczególnych branżach segmentować produkty (klasy Etim), jakie atrybuty w poszczególnych segmentach powinny być opisywane produkty, jakie wartości mogą przyjąć poszczególne atrybuty. Łącznie w całym standardzie ETIM w wersji 7.0 mamy wprowadzonych ponad 4500 różnych grup produktowych oraz około 13 000 atrybutów opisujących produkty w poszczególnych grupach.

Standaryzacja ma jednak swoje minusy

Jak większość rozwiązań na świecie i standaryzacja opisów ma swoją drugą, negatywną stronę. Standard opisów często jest wprowadzany na wielu rynkach krajowych, co powoduje że na każdym z tych rynków mogą występować inne normy językowe, normy prawne, rozwiązania technologiczne, które powodują, że wdrożony standard opisów nie będzie odpowiadał w 100% biznesowym potrzebom, a jego lokalne dopasowanie do potrzeb zajmie dłuższy czas.

Podobnie rzecz się ma w przypadku reakcji ustandaryzowanych struktur na dynamikę zmieniającego się świata i jego technologii. Innowacyjne podejście do produktu, niespotykane wcześniej rozwiązania, unikatowe nazewnictwo czy rosnące oczekiwania użytkowników, to dynamiczne zagadnienia, które pojawiają się często w bardzo krótkim czasie (nawet kilku miesięcy). Dla międzynarodowych rozwiązań stosowanych przez tysiące podmiotów, to wielkie wyzwanie, aby jednocześnie utrzymać spójność całego rozwiązania przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb dynamicznego otoczenia. W końcu każdy nawet najmniejszy wyjątek będzie przysłowiową kropLą drążącą skałę, który będzie powoli oddalał nas od jednolitej podstawy.

 

Marcin Duma

Internet i technologia, to codzienność naszych czasów. Nie warto się ich bać, ale z nich korzystać tak w biznesie jak i w życiu prywatnym.

Zostaw opinię

O Nas
ALLWINS to nie tylko nazwa firmy, to system wartości i standard relacji, które reprezentujemy. Inspirujemy, wdrażamy, zmieniamy organizacje.
Porozmawiajmy
O Nas
ALLWINS to nie tylko nazwa firmy, to system wartości i standard relacji, które reprezentujemy. Inspirujemy, wdrażamy, zmieniamy organizacje.
Najnowsze Wpisy

Copyright by ALLWINS. All rights reserved.