Budowanie bazy produktowej

16 września 2023by Marcin Duma0
https://allwins.org/wp-content/uploads/2020/09/budowanie-bazy-artykul.jpg

W organizacjach pracujących w modelu tradycyjnej sprzedaży (salon, punkt sprzedaży) wiedza o produkcie przekazywana jest przez bezpośredni kontakt pomiędzy kupującym a sprzedawcą. To pracownik działu handlowego poszukuje szczegółowych informacji przeglądając katalogi producenta, a po kilku latach operowania w tej samej branży jest w stanie najpopularniejsze produkty zapamiętać i w środku nocy z głowy przytoczyć dowolne parametry.

Taki, naturalny scenariusz powoduje brak potrzeby budowania bazy informacji o produkcie w organizacji. W końcu wystarczy kod producenta, nazwa z systemu ERP (często zawierająca skróty zbliżone do kodu Enigmy) i pracownik z wieloletnim doświadczeniem i o grupie kilkuset najpopularniejszych produktów wiemy wszystko.

Informacja produktowa w cyfrowym podmiocie

W świecie online, każda najdrobniejsza informacja musi być zapisana w formie cyfrowej aby następnie mogła się pojawić na stronie internetowej czy platformie e-commerce. Na pierwszy rzut oka to zadanie może wydawać się dość proste „wgram zdjęcie, dodam kilka cech i gotowe”. Nawet przy kilku produktach może się okazać to zadanie znacznie bardziej skomplikowane.

Zdjęcia – pierwsze pytanie czy je mamy, a jak są to jakiej są jakości, jak na nich prezentowany jest produkt, czy zdjęcia zachęca do kupna, czy pokazuje sam produkt a może tylko opakowanie, itd..

Atrybuty – tylko jakie, czy takie same cechy do wszystkich produktów, czy zapisywać wymiary (brutto z opakowaniem czy netto bez opakowania), jak zapisać moc w Watach a może w kiloWatach?

Czy to już wszystko?

Na pewno nie. Cyfrowy świat to nie tylko informacje wyświetlane na ekranie monitora czy telefonu, ale również setki różnych zależności, algorytmów, których działanie już jako wynik widzimy w sklepie online. Opakowania zbiorcze, pojedyncze wagi, wymiary, relacje pomiędzy produktami i inne, choć może nie wyglądają na elementy informacji produktowej, to jak najbardziej nią są.

W różnych grupach asortymentu mamy obostrzenia prawne: etykiety energetyczne, certyfikaty, deklaracje, badania, itp.

Gdy sprzedajemy produkty na rynki zagraniczne, będą potrzebne opisy w innych językach

W takim razie pojawiają się pytania: jak opisać produkty?, iloma parametrami?, jakie to powinny być parametry? jak nad tym procesem zapanować gdy mamy w ofercie kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy produktów?

Standardy opisu produktów

Jeżeli istnieją w naszej branży takie standardy, to pomagają szybko odpowiedzieć na większość tych pytań. Jednym z takich standów jest ETIM, który ujednolicił produkty z branż: instalacyjne, budowlanej, stoczniowej, Hepac, narzędziowej.

ETIM to standard kategoryzacji, grupowania produktów oraz ich opisywania zgodnie z wybraną grupą (klasą ETIM).

Standard nie tylko pomaga nam zbudować własną bazę produktów, ale systematyzuje również opisy wśród różnych producentów, dostawców czy sprzedawców. Produkty opisane w ten sam sposób można szybciej i swobodniej porównać, wyznaczyć różnice i ocenić, który z nich najlepiej spełnia oczekiwania.

Budowanie bazy w wewnętrznym czy zewnętrznym zespole?

Wiemy, że potrzebujemy bazę produktową, mamy wybrany standard opisu. Czy możemy już rozpocząć budowanie bazy? Tak, tylko kto ma to zrobić?

Tutaj rozwiązań jest kilka, najczęściej stosowane scenariusze to:

  • „zatrudnimy osoby na zlecenie, które przepiszą nam dane z katalogu”
  • „dział sprzedaży i marketing w wolnym czasie popracują nad bazą”
  • „stworzymy własny dział do budowania bazy produktowej”

każde z tych rozwiązań w jakiś sposób doprowadzi nas do celu, tylko żadne z rozwiązań nie będzie jednocześnie jakościowe, tanie i szybkie, a takich właśnie wartości oczekujemy. Nie chcemy w końcu budować bazy z dużą liczbą błędów, która powstawała latami lub kosztowała miliony.

A może zlecić to działanie na zewnątrz?

Tak, to jest możliwe o ile po stronie wykonawcy jest odpowiednia wiedza, a zlecający dostarczy odpowiedni zestaw informacji lub wskaże gdzie tych informacji należy szukać. Przy takiej realizacji w Allwins łączymy nasze doświadczenie w obszarze budowania bazy produktowej, standardów opisu z wiedzą produktową zleceniodawcy.

 

Baza produktowa producenta

Innym rozwiązaniem problemu budowania bazy produktowej jest pobranie jej w wybranym standardzie od producenta. Jeżeli mamy taką możliwość to na pewno będzie to rozwiązanie najtańsze, najszybsze i najpewniejsze (jakość i precyzja informacji).

Choć posiadanie przez producenta bazy opisów zbudowanej w branżowym standardzie nie jest jeszcze rozpowszechnione, szczególnie wśród średnich i małych producentów. To widzimy zwiększone zainteresowanie w ostatnich latach.

Dla dystrybutorów dostarczenie przez producenta bazy produktowej to często już nie oczekiwanie a niezbędny wymóg.

Dla producentów jednolite opisy produktów to krótszy czas rozpoczęcia działalności na nowym rynku, otwarcie się na potrzeby cyfrowego świata, pewność że produkty u różnych partnerów będą w ten sam sposób prezentowane.

 

Jak widać skromny opis produktu przy skali setek tysięcy produktów urasta do olbrzymich rozmiarów, dlatego nie można tego obszaru pominąć czy zbudować na marginesie innych działań. Tak jak opiszemy oferowane produkty, takich efektów sprzedażowych możemy się spodziewać na platformie online

 

Marcin Duma

Internet i technologia, to codzienność naszych czasów. Nie warto się ich bać, ale z nich korzystać tak w biznesie jak i w życiu prywatnym.

Zostaw opinię

O Nas
ALLWINS to nie tylko nazwa firmy, to system wartości i standard relacji, które reprezentujemy. Inspirujemy, wdrażamy, zmieniamy organizacje.
Porozmawiajmy
O Nas
ALLWINS to nie tylko nazwa firmy, to system wartości i standard relacji, które reprezentujemy. Inspirujemy, wdrażamy, zmieniamy organizacje.
Najnowsze Wpisy

Copyright by ALLWINS. All rights reserved.